Red line

Gruusia ringreis 08.09 – 15.09.2017

881 €

TBILISI – MTSKHETA – GRUUSIA SÕJATEE – JINVALI VEEHOIDLA – ANANURI – GUDAURI – KAZBEG – GERGETI – DARIALI – GWELETI – TBILISI – MUKHRANI LOSS – GORI – UPLISTSIKHE KOOBASLINN – BOJOMI – BAKURIANI – KUTAISI – GRUUSIA PARLAMENT – GELATI KLOOSTER – PROMETHEUSE KOOPAD – BATUMI

Gruusia on müstiline maa täis legende ja saladusi. Iidse legendi järgi on see Jumala enda maatükk, mille ta andis grusiinidele. Meid ootab iidne ajalugu, rikas kultuuripärand, lahke ja abivalmis rahvas, gruusia veinid ja rahvustoidud, nende tantsud ja laulud. Külastame erinevaid piirkondi, et õppida tundma tõelist Gruusia külalislahkust ja soojust ning iidse rahvuse hinge. Imekaunis loodus, mäed, Musta mere rannik, unikaalsete maalingutega vanad kirikud ja kloostrid, koobaslinnad – kõik see on meid ootamas.

1. päev

Kohtumine Tallinna lennujaamas PUHKUSEREISIDE KASSA juures (NB! Asukoht muutunud – terminali parempoolses osas, check-ini laudade nr 14-15 vastas) kl. 10.30. Lend Tallinn–Istanbul kl. 12.30-15.50, Istanbul–Tbilisi kl. 00.25-03.35 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Transfeer hotelli. Öömaja hotellis (2-sed toad).

2. päev

MTSKHETA, GRUUSIA SÕJATEE, JINVALI VEEHOIDLA, ANANURI, GUDAURI

Hommikusöök. Sõit Gruusia ühte vanimasse linna Mtskhetasse. Siinne restaureeritud kesklinn ja selle ajaloolised monumendid kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimekirja. 4. saj. pärinev Svetitskhoveli (Elu sammas) katedraali on sajandeid kasutatud Gruusia kuningate kroonimis- ja matmispaigana. Linna kohal mäel kõrguv Jvari (Püha Risti) klooster on Gruusia üks olulisemaid pühapaiku, sest just siin sai Gruusiasse ristiusu toonud Püha Nino taevase ilmutuse ja põimis kokku esimese risti, mida tuntakse ka Nino ristina. Edasi suundume Kaukasuse mäeahelikku Kazbegisse. Sõidame mööda kuulsat Gruusia sõjateed, mida on ülistanud mitmed poeedid ja kartnud paljud väejuhid mitmete sajandite vältel. Teeme peatuse unikaalse 13. saj. rajatud Ananuri kindluskomlpleksi juures. Kõrged müürid kaitsevad kahte kirikut, vaatetorni ja tsiviirajatisi. Kindlus peegeldub imeilusal sinise kristallselge veega Jinvali veehoidlal. Soovijad saavad lõunat süüa. Tõuseme mägedes aina kõrgemale, taamal paistmas Kaukasuse kõrgeimad tipud. Jõuame Gudaurisse, mis talvel on populaarne suusakuurort. Majutus 2 järgnevat ööd ***hotellis (2-sed toad). Õhtusöök rootsi lauas, serveeritakse rikkalikku valikut Gruusia köögi hõrgutistest.

3. päev

PÄEV KAUKASUSES – KAZBEG, GERGETI, DARIALI, GWELETI

Hommikusöök. Päev Kaukasuse mägedes. Sõidame edasi mööda Gruusia sõjateed Vene piiri poole. Ületame 2370 m kõrguse Ivari kuru, teel teeme pildistamispeatusi. Jõuame Kazbegi, siinse piirkonna tähtsamasse linna. Džiibisõit läbi kaunite orgude ja metsaga kaetud mäenõlvade. 2170 m kõrgusel asub paljudel postkaartidel kujutatud 14. saj. Gergeti Kolmainu kirik. Ilusa ilma korral näeme Kaukaasia kõige kõrgemal asuvat Kazbegi liustikku (tõlkes “jäämüts”), mis saab alguse Kazbegi mäe harjalt (5047 m). Sõidame läbi 3 km pikkuse Dariali kuristiku, mis ajalooliselt on olnud üks kahest tähtsamast teest Kaukaasia mäeahelike ületamisel. Teele jäävad mineraalveejärved, kosed… Väike matk Gweleti kose juurde ja tagasi. Suundume tagasi Gudaurisse. Õhtusöök rikkalikus rootsi lauas gruusiapäraste toitudega.

4. päev

TBILISI

Hommikusöök. Sõit Gruusia pealinna Tbilisisse. Linnaekskursioon tõelises ajaloo ja religiooni paabelis. Soovijatega külastame Gruusia vanimat ja tuntumat bränditehast Sarajishvili ja degusteerime nende toodangut. Seejärel suundume Eliase mäele ning uudistame tänapäevast arhitektuuriimet – 2004. a valminud suuruselt maailma kolmandat ortodoksi kirikut – 100 m kõrguse tornikiivriga Sameba Püha Kolmainu katedraali. Mtkvari jõe kohal kaljul näeme Tbilisi rajaja kuningas Vakhtang Gorgosali ratsamonumenti. Jalutuskäik Vana-Tbilisis algab sõna otseses mõttes linna lätete juures, sest siinsete looduslike väävliallikate juurest sai linn enam kui 1500 aastat tagasi alguse. Tõuseme linna kohal asuva 4. saj pärineva Narikala kindluse juurde, mille müüridelt avaneb suurepärane vaade linnale. Siinne Püha Nikolai nime kandev kirik on kaunistatud uhkete freskodega, millel on kujutatud märtrite portreesid ja stseene Piiblist. Laskume mööda munakiviteed tagasi all-linna. Teel möödume 13. saj. ehitatud Armeenia kirikust, elegantse fassaadiga juudi sünagoogist ning Sioni kirikust, kus hoitakse Püha Nino originaalristi kui ülimat reliikiviat. Ekskursioon bussiga Tbilisi peatänaval Rustaveli avenüül. Näeme Gruusia parlamendihoonet, Tbilisi ooperi- ja balletiteatrit, Rustaveli teatrit, Riiklikku galeriid, teele jääb arvukalt kohvikuid ja esinduskauplusi. Soovijatel on võimalus mõnuleda väävlisaunades. Öömaja ****hotellis (2-sed toad).

5. päev

MUKHRANI LOSS, GORI, UPLISTSIKHE KOOBASLINN, BORJOMI, BAKURIANI

Hommikusöök. Sõit mööda iidset Siiditeed. Teeme peatuse Mukhrani lossi juures. Tegemist on Gruusia ainsa kuningliku lossiga, mis kuulus alates 16. saj Bagrationi kuninglikule suguvõsale. Veini on siin toodetud alates 19. saj. Kuningliku suguvõsa kuulsaim esindaja, Ivane Mukhranbatoni ehitas 1876. a siia Prantsusmaa eeskujul veinilossi ehk Chateau ja alustas viinamarjaväljade rajamist. Ekskursioon, tutvume veinitootmisega ja degusteerime kohalikke veine. Jõuame Gorisse ja külastame Stalini muuseumi. Edasi suundume liivakivisse raiutud Uplistsikhe kivi- ja koobaslinna (UNESCO). Keskajal möödus siit üks tähtsamaid kaubateid India ja Bütsantsi vahel. Tänu looduslikele allikatele ja strateegilisele asukohale laius linn oma õitseajal kaheksa hektari suurusel alal. Elanike kasutuses olid kõik kaasaegsed mugavused alates elamutest ja pühakodadest kuni teedevõrgustiku ja kanalisatsioonini. Siin asus ka Gruusia vanim teater. Tänapäevani on säilinud mitmeid ehitisi. Kõige muljetavaldavamad on kindlasti suuremate hoonete kaunistused – liivakivist uuristatud võlvkäigud ja sammastikud ning niššid paganlike rituaalide läbiviimiseks. Suundume 1500 m kõrgusel asuvasse Borjomi. Teeme jalutuskäigu pargis ja proovime kuulsat Borjomi mineraalvett. Siinse looduslikult suurtes kogustes leiduva mineraalvee raviomadused on tuntud juba sajandeid, nii Peterburi teadlaste kui vene ohvitseride seas, kelle maohädad pärast vee joomist kui imeväel kadusid. Õhtuks jõuame Trialeti nõlval asuvasse Bakuriani mägikuurorti. Linn sai 19. saj. kuulsaks tänu Romanovitele, kes armastasid siin oma puhkust veeta. Gustav Eiffel projekteeris siinse raudteesilla, mis üle kitsa kuristiku viib tagasi Borjomi. Õhtusöök ja öömaja ****hotellis (2-sed toad).

6. päev

KUTAISI – GRUUSIA PARLAMENT JA GELATI KLOOSTER, PROMETHEUSE KOOPAD

Hommikusöök. Sõit edasi Kutaisi (muistse nimega Aia), ühte Gruusia väärikaima ja põnevaima ajalooga linna. Juba II saj eKr kandis Kutaisi pealinna tiitlit – nii Kuldvillakumaa, Gruusia kuningriigi ja Kutaisi Imereti kuningriigi tähtsaim keskus. Külastame linna silmapaistvamaid ehitisi. Gruusia uus parlamendihoone, mis avati 2012. a kevadel, kujutab endast ultramodernset hiiglaslikku ovaalset klaaskuplit. Meedias üle maailma palju vastuolulist kajastust saanud pompöösne ehitis peaks sümboliseerima Gruusia helget ja säravat tulevikku, kuid kriitikud peavad seda lihtsalt ülikalliks mainekujundusobjektiks. Hoone läks maksma 83 miljonit USA dollarit ja selle ehitamiseks lasti õhku II MS langenute mälestuskompleks. Nüüd tegutseb siin 40 000 m²-l parlament, kusjuures kogu ülejäänud riigiaparaat, ka valitsus, asub endiselt 230 km kaugusel pealinnas. Kaunite mosaiikide ja seinamaalingutega Gelati kloostrikompleks, kus on leidnud oma viimase rahupaiga 10 Gruusia kuningat. Klooster pärineb Gruusia keskaegse arhitektuuri õitsenguperioodist ning kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Järgmisena külastame Skaltubo lähistel asuvat Prometheuse koobast. 2013.aastaks põhjalikult renoveeritud Prometheuse koobas on Gruusia üks suuremaid loodusimesid, mis on olnud külastajatele pikka aega suletud. Legendi järgi olevat Zeus Prometheuse just siia, Khvamli mäe koobastesse aheldanud. Pisut üle kilomeetrine rada viib külastajad läbi 6 erineva suuruse ja ilmega koopa, teel näeb uhkeid stalaktiite ja stalakmiite, kardinaid, kivistunud koskesid, koopapärleid ja maa-aluseid jõgesid ning järvesid (NB! Koobastes on jahe, u 15-17°C). Õhtuks jõuame Musta mere äärde Gruusia parimasse rannakuurortisse Batumisse. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

7. päev

BATUMI – VABA AEG PUHKUSEKS või BOTAANIKAAED

Hommikusöök. Vaba aeg puhkuseks ja rannamõnude nautimiseks. Batumi on linn, millesse kõik külastajad kergesti armuvad. Kuurortlinnale omaselt on ta ehitatud Art Nouveau-stiilis valgete, võluvate majadega. Linna mereäärne promenaad ja pargid on imeliselt kaunid ning eriti silmatorkavad öises tuledemängus. Soovijad saavad sõita taksoga linnast väljas mäeküljel asuvasse Batumi Botaanikaaeda. Siin kasvavad kõrvuti taimed mitmetest kliimavöötmetest ja kõigilt mandritelt. Roosikollektsioon on muljetavaldav, koosnedes 1800 liigist, valgete magnooliate õitseajal mattub aga linn nende lõhna. Õhtul sõit Tbilisi lennujaama.

8. päev

Lend Tbilisi–Istanbul kl. 04.30-06.00; Istanbul–Tallinn kl. 08.15-11.35 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

HINNA SEES:

  • lennupiletid Tallinn-Tbilisi-Tallinn
  • lennujaamamaksud 173 € (11.10.2016 seisuga, võivad muutuda),
  • öömajad Gruusias ***/****hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
  • 3 rikkalikku Gruusia-pärast õhtusööki,
  • transfeer lennujaam-hotell-lennujaam,
  • kohapealne buss ringreisiks,
  • džiibisõit Gergeti kiriku juurde ja tagasi,
  • kohalik litsenseeritud giid,
  • giid-grupijuht ja eestikeelsed ekskursioonid.

 

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

  • tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),
  • ühene majutus 145 €.


  Vastutav reisikorraldaja Germalo Reisid OÜ

  Reg. Nr 10188803

  Aadress: Poordi 1, Tallinn

Booking icon

Broneeri online

Services icon

Hind ei sisalda:
 • Mukhrani lossis veinide degusteerimine 25 GEL
 • Stalini muuseum 20 GEL
 • Väävlisauna pilet  35-40 GEL
 • Massaaž väävlisaunas  10-15 GEL
 • Batumi botaanikaaed 8 GEL
 • Taksosõit botaaanikaaeda ja tagasi 10 €